E İmza Başvuru Formu

E İmza Başvuru Formu

29 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Hayatımızda birçok işlemin bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirildiği günümüz teknolojisinde belgelerin imzalanması da elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. E imza başvuru formu üzerinde bulunan bilgilerin doldurulmasıyla birlikte elektronik imza kullanma süreci başlamaktadır. Elektronik imza 5070 sayılı kanunla düzenlenmiştir.

E imza başvuru formu kurum personelleri için kurumların ve gerçek kişilerin başvuru yapmasıyla temin edilmektedir. Kanuna göre elektronik imzayı gerçek kişilerin kullanması öngörülmüştür. Bir kurum veya işletme adına elektronik imza kullanılamaz. Çünkü elektronik imza ile onay verilen belgelerin bireysel olarak sorumluluğu bulunmaktadır.

E imza başvuru formu doldurmak isteyenler Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne başvuru işlemlerini yapabilir. Sistem üzerinden elektronik imza başvurusu takip edilerek kart hakkında bilgi ve kart ücreti gibi konularda bilgi almak mümkündür.

E İmza’ya Nasıl Başvuru Yapılır?

E imza başvuru formu Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin www.kamusm.gov.tr adresinden yapılmaktadır. E imza başvuru formu işlemleri sağ üst köşede bulunan “Online İşlemler” sekmesi kullanılarak gerçekleştirilir.

E imza başvurusu için;

  • Online İşlemler
  • Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri
  • Başvuru
  • Başvuru formları

Adımları izlenerek e imza başvuru formuna ulaşılmaktadır. İlk kez elektronik imza almak üzere başvuru yapanların e-posta adreslerine gelen başvuru formunun çıktısını alarak ıslak imza ile imzalayarak kuruma ulaştırması gerekmektedir.

Başvuru formu üzerinde T.C. numarası, ad, soyad, GSM numarası, adres ve güvenlik sözcüğü gibi bilgilerin doldurulması zorunludur. E imza başvuru formu üzerinde belirlenen “Güvenlik Sözcüğü” dikkatli bir şekilde muhafaza edilmelidir. Çünkü başvuru sahibine e imza belgelerinin ulaşmasından sonra aktivitasyon işlemleri için bu güvenlik sözcüğüne ihtiyaç duyulmaktadır.

E imza başvuru formu kuruma ulaştıktan sonra başvuru sahibinin formda bildirmiş olduğu e-posta adresine başvuru formu erişim parolası gönderilmektedir. Elektronik imza başvurusu hakkında yapılan işlemlerin takibini yapmak için kamusm.gov.tr adresinden yararlanılmaktadır.

E İmza Nasıl Kullanılır?

Elektronik imza kullanmak için öncelikle e imza sürücüsünün bilgisayarlara yüklenmesi gerekmektedir. E imza başvuru formu onaylandıktan sonra başvuru sahibine e imza sim kartı ve aparatı ulaştırılmaktadır. Kendisine e imza ulaşan kişi cep telefonlarında kullanılan sim karta benzeyen çipi aparatına takarak kamusm.gov.tr üzerinden aktivasyon işlemlerini gerçekleştirmelidir. Aktivasyon işlemleri için “Online İşlemler” başlığından “Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri” sekmesi açılır. Açılan yeni pencerede e imza girişi için iki tane seçenek bulunmaktadır. Bunlar “Şifreli Giriş” ve “E-imzalı Giriş” seçenekleridir.

İlk defa elektronik imza sahibi olanların “Şifreli Giriş” seçeneğini kullanması gerekir. Şifreli giriş butonuna basıldığında yeni bir pencere daha açılmaktadır. Açılan yeni pencere üzerinde T.C kimlik numarası, yazı doğrulama kodu ve güvenlik sözcüğü girişleri yapılarak elektronik imza kullanma aşamasına geçilmektedir.

Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra “Giriş” butonuna basılarak kartınızın pin, puk ve diğer bilgilerine ulaşabilirsiniz. Birçok güvenlikli kartta olduğu gibi elektronik imza pin kodunun 3 kez hatalı girilmesi durumunda bloke işlemi yapılmaktadır. Kartı bloke olan elektronik imza kullanıcıları puk kodunu kullanarak yeni bir şifre oluşturabilir.

E İmza Hakkında Genel Bilgiler

E imza başvuru formu gerçek kişilerin kullanması için geliştirilmiştir. Elektronik imza ile yapılan tüm işlemlerin yasal bağlayıcılığı bulunmaktadır. Elektronik imza kullanmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Elektronik imza kullanmak için kamu çalışanları adına kurumlar gerçek kişiler için bireysel olarak başvuru yapılmaktadır.

Elektronik imza kullanılarak devlet tarafından sunulan birçok hizmete ulaşmak mümkündür. Bazı bankaların internet şubelerine elektronik imza kullanarak giriş yapılabilir ve bireysel hesaplar görülebilir. Elektronik imza kullanmak için özel geliştirilen sürücülerin kullanıcının bilgisayarında yüklü olması gereklidir. Bununla birlikte elektronik imza kullanıcılarının bilgisayarlarında uygun Java programlarının da yüklü olması zorunludur.

E imza kullanırken pin kodunun girilmesi zorunludur. Elektronik imza pin kodunun unutulması durumunda puk kodu kullanılarak yeni bir şifre oluşturulabilir. Puk kodu ile herhangi bir belge imzalamak veya web hizmetlerine ulaşmaya çalışmak durumunda e imza kartınız bloke olmaktadır. Elektronik imza kullanmak için kişilerin belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Resmi kurum ve kuruluşlar ile özel işletme çalışanlarının işlerinde kullanacağı e imza ücretlerini genel olarak çalıştıkları kurumlar karşılamaktadır.

Bir elektronik imza en fazla 3 yıl geçerli olmaktadır. Elektronik imza kullanma süresini dolduranlar yenileme başvurusu yaparak ve ücretini ödeyerek elektronik imzalarını kullanmaya devam edebilirler. Ancak elektronik imza kullanmaya devam edeceklerin süre dolumundan önce yenileme başvurusunu yapması faydalı olacaktır. Çünkü geçerlilik tarihinin dolduğu gün itibariyle elektronik imzayı kullanmak mümkün olmayacaktır.

Bu da işlerin aksamasına sebep olabilmektedir. E imza yenileme başvurusu yapanlara yeni bir sim kart ve aparat gönderilmektedir. E imza yenileme işlemleri yine aynı şekilde “Online İşlemler” üzerinden gerçekleştirilmektedir. Elektronik imza kullanmak istemeyenler iptal işlemleri için 444 5 576 numaralı çağrı merkezinden veya bilgi@kamusm.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilir.

Nitelikli elektronik imza sahipleri kendilerine verilen e imza kullanma yetkisinin yenilenme başvurusu yapmaması durumunda geçerlilik süresi sonunda doğrudan e imza yetkisi iptal edilmiş sayılmaktadır.