Hollanda Vize Başvuru Formu

Hollanda Vize Başvuru Formu

22 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Hollanda vizesi başvuru formu, Hollanda Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Konsolosluğun hazırlamış olduğu bu form ile birlikte Hollanda vizesine başvurmayı düşünen kişiler bilgi sahibi olmaktadır. Hollanda Vizesi almak isteyen adayların Hollanda vize başvuru formu doldurması gerekmektedir. Hollanda vizesi için başvuru formunun doldurulması ilk aşamayı oluşturmaktadır.

Hollanda vize başvuru formuna nereden ulaşılır? Hollanda vize başvuru formunda yer alan sorular nelerdir? vb. tüm sorularınızın cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Hollanda Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Hollanda vizesine başvurmak isteyen kişilerin Hollanda vize başvuru formu doldurması gerekmektedir. Formun eksiksiz ve gerçek bilgilerle doldurulması son derece önemlidir. Aksi taktirde yapılacak incelemeler sonucunda bilgilerin yanlış olduğu saptanırsa Hollanda makamları tarafından vize başvurusu reddedilecektir.

Hollanda konsolosluğu, Hollanda vize başvuru formu içerisinde yer alan bilgilere büyük önem vermektedir. Bu nedenle resmi bir evrak olma özelliği taşıyan Hollanda vize başvuru formu doldururken doğru ve eksiksiz bilgi vermek vizenin onaylanması için gereklidir.

Formun doldurulması sırasında verilecek olan yanlış bilgiler, vizenin reddedilmesinin yanı sıra bir daha vize almayı imkansız hale getirmekte ve kişiye ceza verilmesine neden olmaktadır.

Hollanda Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda vize başvuru formu; Türkçe, İngilizce ve Flemenkçe olmak üzere 3 farklı dil seçeneği ile doldurulabilmektedir. Forma yazılacak olan bilgilerin tamamının büyük harfle ve tükenmez kalemle doldurulması gerekmektedir. Kurşun kalemle ile yapılacak başvurular değerlendirilmeye alınmamaktadır.

Formda yer alan fotoğraf kutucuğuna biyometrik fotoğraf koyarak ve belgenin sağ altını imzalayarak form doldurma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Diplomatik bir başvuru yapıldığından belgelere atılan imzaların pasaportta yer alan imza ile aynı olması son derece önemlidir. Bu nedenle imzanızı pasaport ile aynı olacak şekilde atmanız gerekmektedir.

Başvuru yapacak olan kişi yabancı dil bilmiyorsa Hollanda vize başvuru formu Türkçe olarak doldurulabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir dil kısıtlaması bulunmamaktadır.

Hollanda Vize Başvuru Formu Nereden Alınır?

Hollanda’ya gitmek için vize almak isteyen vatandaşların doldurması gereken Hollanda vize başvuru formu Hollanda konsolosluklarının internet siteleri üzerinden, konsoloslukların kendisinden elden bir şekilde veya Hollanda vizesi için danışmanlık yapan şirketler üzerinden alınabilmektedir.

İnternet üzerinden formu indirmek isteyen kişiler, konsoloslukların internet sitelerinde yer alan form linklerini kullanarak Hollanda vize başvuru formlarına ulaşabilmektedir. Dolayısıyla başvuru yapmak isteyen adaylar vize başvuru formunu kolayca edinebilmektedir.

Hollanda Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Hollanda Krallığına seyahat edecek olan kişilerin yapması gereken işlemler bulunmaktadır. Başvuru yapmak isteyen kişiler ilk olarak Hollanda Konsoloslukları ya da büyükelçiliğe müracaat etmelidir. 90 günden az olan vize başvurularını Hollanda konsolosluğunun yetkilendirdiği vize danışma merkezi gerçekleştirmektedir. 90 günden fazla olan vize başvuruları ise direkt olarak Hollanda büyükelçiliği ya da konsolosluklarına yapılmalıdır.

Vize başvurusu sırasında bilgilerin doğruluğunu teyit etmek amacıyla parmak izi alma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu parmak izi alma işlemine biyometri uygulaması adı verilmektedir.

Bununla birlikte konsolosluğun ilgili vize türü için talep ettiği gerekli belgeler ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş Hollanda vize başvuru formu ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir.

Hollanda Vizesine İlişkin Gerekli Belgeler

Hollanda Krallığı’ndan vize almak isteyen vatandaşların bilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Bu hususlar arasında;

  • Hollanda vizesinin verilmesi için pasaportta en az iki sayfalık boş sayfa olması
  • Pasaportun en fazla 10 yıl önce alınmış olması ve geçerliliğinin en az 3 aylık olması
  • Hollanda konsolosluklarının resmi tatil günlerinde hizmet vermemesi
  • 18 yaşından küçüklerin Hollanda vizesine yasal vasileri ile başvurabileceği
  • Konsolosluğun gerekli gördüğü taktirde kişiyi tekrar bir mülakata çağırabileceği

Bilinmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Hollanda vizesi alacak olan vatandaşların bu bilgilere sahip olması vize alınması sürecinde oldukça önemlidir.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Diğer ülke vizelerinde olduğu gibi Hollanda vizesinin çıkma tarihi de değişiklik göstermektedir. Belgelerini eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim eden ve herhangi bir sorun taşımayan kişilerin vizeleri 7 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Tatil günlerine denk gelinmesi durumunda bu süre uzayabilmektedir. Hollanda vizesine başvuracak olan kişilerin buna dikkat etmesi faydalı olacaktır.

Turist vizesi dışındaki diğer vize türlerinin onaylanma süreci uzun sürdüğü için bu vizelerin çıkma tarihleri de uzamaktadır.

Alınan Hollanda vizesi Schengen vizesi olduğu için bu vizeyi kabul eden diğer Avrupa ülkelerine de vizenin geçerlilik süresi içerisinde giriş çıkış yapılabilmektedir. Bu nedenle Hollanda vizesini alan vatandaşlar diğer Avrupa ülkelerinin çoğuna giriş çıkış yapma hakkına sahip olacaktır.

Hollanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Hollanda vizesi Schengen vizesi statüsünde olduğu için vize ücreti de bu tarife üzerinden ücretlendirilmektedir. Hollanda konsolosluğunun belirlediği harç ücretinin de ödenmesi gerekmektedir. Tüm bu harç ve vize ücretleri dönemsel olarak konsolosluk tarafından güncellenebilmektedir. Bu nedenle en güncel Hollanda vize ücretini öğrenmek isteyen kişilerin Hollanda Büyükelçiliğinin ya da konsolosluğunun internet sitesini ziyaret etmesi doğru olacaktır. Bunun haricinde vize başvuru merkezleri ve danışmanlık hizmeti veren vize kuruluşları da kendi ücretlerini kişilerden talep etmektedir. Bu ücretlere de internet siteleri üzerinden ulaşılabilir.