MİT Başvuru Formu

MİT Başvuru Formu

19 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Ülkemizin gözde teşkilatlarından ve bir o kadar da köklü teşkilatlarından olan MİT, kökeni Osmanlı’ya dayanan bir istihbarat teşkilatıdır. Açılım olarak Milli İstihbarat Teşkilatı manasına gelen MİT, ilk faaliyetlerine Enver paşa öncülüğünde kurulan Teşkilat-ı Mahsusa adıyla 1. dünya savaşı sırasında başlamış ve Mondros Mütarekesi neticesinde dağılmıştır.

MİT başvuru formuna nasıl ulaşılır? MİT başvuru formunda yer alan sorular nelerdir? MİT’e başvuru nasıl yapılır? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Akabinde İstanbul’un işgali ile farklı bir isim ile istihbarat teşkilatı kurulmuş, fakat bu teşkilatın Milli Mücadeleyi tek başına sahiplenmeyi çalışması ve Bolşevikler ile yakın ilişkiler olması nedeniyle dağıtılmasına karar verilmiştir. Erzurum ve Sivas Kongresinde alınan kararlar neticesinde bu teşkilatın önderleri tutuklanmış ve teşkilatı dağılmıştır.

Daha sonra farklı isimler ile istihbarat teşkilatları kurulsa da, hepsinin kaderi dağılmak olmuştur. Fakat son olarak Cumhuriyetin ilanı ile yerli ve modern bir istihbarat teşkilatı kurulması kararlaştırılmış ve 1925 yılının sonundan Mustafa Kemal Paşa’nın emri ile çalışmalara başlanmıştır.

Çalışmaların akabinde Avrupa’da yetiştirilen gençler arasından ve deneyimli askerler arasından seçimler yapılmış ve1926 yılından Fevzi Paşa’nın emri ile Millî Emniyet Hizmeti Riyâseti (MEH/MAH) resmen kurulmuştur. Teşkilatın kuruluş tarihi ise 6 Ocak 1927 yılı olarak kabul edilmiş ve teşkilatın başına Şükrü Ali Ögel getirilmiştir.

Oldukça faydalı ve önemli işlerde yer alan bu teşkilatın ismi, dönemin şartları neticesinde 1965 yılında değiştirildi ve yeni yasalara tabi tutuldu. Tabi tutulduğu yasalar neticesinde, 19 yıl boyunca sadece başbakana karşı sorumlu olarak faaliyetler yürüten teşkilat, 1 Ocak 1984 yılında yürürlüğe giren yeni yasalar ile yeninden düzenlendi ve son olarak günümüzdeki halini aldı.

MİT Nedir, Ne İşe Yarar?

MİT, ülkemizin iç ve dış sorunlarını gözetlemek, bildirmek; Türkiye Cumhuriyet’inin bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzenine, varlığına, bağımsızlığına, güvenliğine ve millî gücüne tehdit oluşturabilecek her türlü iç ve dış mihrakları takip eden ve gerekli durumlarda ilgili birimler ile iletişim halinde bulunan, yüksek yetkilere sahip bir istihbarat kuruluşudur.

Ülkemizin gözde fakat bir o kadar da gizli teşkilatlarından olan MİT, bünyesine alacağı personellerde birçok şart aramakta, buna karışık olarak ise ömür boyu yüksek haklar ve maddi gelirler sağlamaktadır. Her ne kadar birçok gencimizin ve deneyimli insanımızın hayali MİT’e katılmak olsa da, bu sanıldığı kadar kolay değildir ve birçok gerekliliği yerine getirmek gerekmektedir.

Bu gerekliliklerin en temeli ise yabancı dil bilmektir. Ayrıca farklı birçok şart koşulmakta, bunların tamamına yakını ise MİT’in resmi İnternet sitesinde bildirilmektedir. Ayrıca başvuru için gerekli olan MİT başvuru formu gene MİT’in İnternet sitesinde yer almaktadır.

MİT Personelinin Görevleri Nelerdir?

MİT personelinin birçok görevi bulunmakla beraber, temel görevi istihbarat toplamak ve gerekli koşullarda ilgili birimler ile iletişime geçmektir. Ayrıca teşkilatın görev dağılımına göre farklı görevlere de atanabilmekte, farklı ülkelerde farklı şekillerde hizmet verebilmektedir.

MİT personeline verilen genel görevler şunlardır;

  • İstihbarata karşı koyma ve dış istihbarat,
  • Dış politikaya katkı,
  • Şeffaflık ve denetim,
  • Kordinasyon.

Bu gibi önemli görevleri icra eden MİT personellerinde, birçok farklı gereklilik aranmaktadır.

MİT Personeli Olmak için Karşılanması Gereken Özellikler Nelerdir?

Çoğu nitelikli ve vatanına hizmet etmek isteyen bireyin hayali olan MİT personelliği, oldukça zor ve birçok gereklilik gerektiren bir iştir.

MİT personeli olmak için taşınması gereken şartlar vardır ve bu şartların başında dil bilgisi gelmektedir. Çünkü kurumun sıklıkla ihtiyaç duyduğu iş gücü, dışarda çalışacak ve çalışacağı yer için gerekli düzeyde dil bilgisine sahip olacak kişilerdir. Bu yüzden adaylarda ilk olarak dil bilgisine bakılmaktadır.

Ayrıca personelde analitik düşünme becerilerinin gelişmiş olması, ani kararları sağlıklı bir şekilde verebiliyor olması gibi özellikler de aranmaktadır. Bunların yanı sıra bilişim teknolojileri alanında da yeterli düzeyde bilgi sahibi olması istenmektedir.

Aranan şartlar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz https://www.mit.gov.tr adresinde yer alan kariyer sekmesine göz atabilirsiniz. Ayrıca bu adresi üzerinden MİT başvuru formu belgesine de ulaşabilirsiniz.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Eğer sizde bu teşkilatın içerisinde yer almak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey kendinizi yetiştirmek ve nitelikli bir birey haline getirmektir. Akabinde https://www.mit.gov.tr/iksayfasi/basvuru.html adresine giderek özgeçmişinizi bırakabilirsiniz.

Bırakacağınız özgeçmişin ne gibi özelliklerde olması gerektiği ve nasıl bilgiler içermesi gerektiği, aynı site üzerinde yazılı olarak paylaşılmış. Bu bilgiler dahilinde özgeçmişinizi oluşturabilir ve sizinle iletişime geçilmesini bekleyebilirsiniz.

Ayrıca kariyer toplantılarının da düzenlendiği MİT teşkilatında, eğer bu toplantılara katılmaya hak kazanırsanız, sitede yer alan MİT başvuru formu kısmını doldurmanız gerekiyor. Bu kısmı doldurarak toplantıya erişim sağlayabilir, bilgi alabilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi ve Başvuru için

Eğer siz de daha detaylı bilgi almak ve MİT başvuru formu kısmına ulaşmak isterseniz, https://www.mit.gov.tr adresine giderek kariyer sekmesine göz atabilirsiniz. Göz atacağınız bu site, sizde aranan özellikler başta olmak üzere, birçok bilgiyi size sağlayacak, ayrıca başvuru yapmanıza da olanak tanıyacaktır.

MİT Kariyer

Sanal ortamdaki başvuruların alındığı https://www.mit.gov.tr/iksayfasi/basvuru.html adresi ile sizde MİT başvuru formu kısmına ulaşabilir ve özgeçmişinizi bırakarak dönüş yapılmasını bekleyebilirsiniz. Özgeçmişinizi bıraktıktan sonra başvurunuzu resmi birimler ve ilgili kişiler inceleyecek, akabinde sizinle iletişime geçeceklerdir.

Eğer aranan özellikleri karşılıyorsanız, başvurunuz olumlu sonuçlanacak ve bir dizi eğitime tabi tutulduktan sonra MİT’de görev alma şansı yakalayacaksınız