Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Formu

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Formu

20 Aralık 2019 0 Yazar: admin

Tüketici hakem heyeti 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre tüketici işlemleri ve tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla kurulan heyetlerdir. Sizlerde tüketici haklarınıza dair şikayetlerinizi bu heyete bildirmeniz gerekmektedir. Tüketici hakem heyetine nasıl başvurulur? Tüketici hakem heyeti başvuru formuna nasıl ulaşabilir? Tüketici hakem heyetleri ne kadar sürede karar verir? Diye merak ediyorsanız cevaplar yazımızın devamında yer almaktadır.

Tüketici hakem heyetinin başkanlığını illerde ticaret il müdürü, ilçelerde ise kaymakam tarafından yürütülmektedir. Ancak bazı ilçelerde tüketici hakem heyeti bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü bazı ilçelerdeki tüketici hakem heyetlerinin etki alanları genişletilmiş ve hakem heyeti bulunmayan ilçeleri de kapsayacak şekilde yetkilendirilmiştir. Tüketici hakem heyetine başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine yapılmaktadır.

Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur?

Tüketici hakem heyetine şahsen başvuru yapılabileceği gibi avukat aracılığıyla da başvuru yapılabilmektedir. Başvurularınızı elden, posta yoluyla ya da internet ortamından e-Devlet’te yer alan Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) ile yapabilirsiniz.

Başvurularınızı yaparken Ticaret Bakanlığı’nın internet sayfasında yer alan Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formunda da belirtildiği gibi uyuşmazlık TL cinsinden belirtilmelidir aksi halde başvuru geçersiz sayılacaktır.  Buna ek olarak uyuşmazlık konusunu içeren dilekçenin ve varsa delil oluşturan diğer belgelerle birlikte hakem heyetine başvuru yapmaları gerekmektedir. Tüketici hakem heyeti başvuru formuna ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. https://ticaret.gov.tr/data/5d43e83d13b8764330655303/b381f8ada423481db84a5a338234f305.pdf

Elden başvuru yapabileceğiniz gibi internet ortamından da başvuru yapabileceğinizi söylemiştik. İnternet üzerinden başvurularınızı TÜBİS ile yapmanız gerekmektedir. Tüketici hakem heyet, başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurup elinizdeki diğer belgelerle birlikte isteme yüklemeniz gerekmektedir. TÜBİS’e girişleriniz e-devlet üzerinden olmaktadır. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

Yukarıdaki linke tıklayarak e-devlet üzerinden giriş yaptığınızda TÜBİS sayfası karşınıza çıkacaktır.